Track & Field: Centennial girls, Ravenwood boys take team titles at WillCo Championships

  • 0
  • 4 min to read
Track & Field – Williamson County Championships

Avery McMullen 

Avery McMullen picked up three individual titles, McKenzie Williamson won both the 100- and 200-meter runs and the Centennial girls cruised to the Williamson County Track and Field Championships team title this week.

The annual event was held at Nolensville High School on Wednesday and Thursday this year and overcame a timing issue on the first day and threatening weather to feature 11 county schools.

McMullen, a Tennessee track signee, won the 400, 100 hurdles and long jump. She cleared 19 feet in the long jump and had a personal record leap wiped away because of a foul on her first attempt that would have measured 19 feet, 3.5 inches had it stood – a mark that would have tied for third in the boys’ event and also been tops in the state this season.

McMullen was the only sub-minute 400 runner with a time of 59.82 seconds, while she blew past the competition in the 100 hurdles in 14.90 seconds.

Williamson raced to the 100 title in 12.20 seconds and finished first in the 200 with a 25.30 time. The Lady Cougars racked up 160 points. Ravenwood finished a distant second with 84.

On the boys’ side, Ravenwood collected 124 points, while Independence claimed second with 109 and Nolensville third (82).

Full results from the meet are included below.

WillCo Track and Field Championships April 17-18, 2019 at Nolensville High School 

GIRLS

Team Scores (Top 5) – 1, Centennial, 160; 2, Ravenwood, 84; 3 (tie), Independence, 74.50; Brentwood 74.50; 5, Nolensville, 71.

100 – 1, McKenzie Williamson, Centennial, 12.20; 2, Jordyn Harris, Independence, 12.70; 3, Amber Jones, Nolensville, 13.10; 4, Sophie Johnson, Nolensville, 13.20; 5, Ava Renner, Independence, 13.30; 6, Kimora Eamon, Summit, 13.50; 7 (tie), Abby White, GCA, 13.80; Saba Kent, Brentwood, 13.80.

200 – 1, McKenzie Williamson, Centennial, 25.30; 2, Ayanna Haywood, Ravenwood, 26.14; 3, Jordyn Harris, Independence, 26.35; 4, Millie Smith, Nolensville, 26.99; 5, Jadyn Stewart, Centennial, 27.40; 6, Sophie Johnson, Nolensville, 27.59; 7, Ava Renner, Independence, 27.81; 8, Saba Kent, Brentwood, 28.17.

400 – 1, Avery McMullen, Centennial, 59.82; 2, McKenzie Williamson, Centennial, 1:01.74; 3, Elise Dobson, Nolensville, 1:03.33; 4, Ally Medvid, Centennial, 1:03.83; 5, Leila Dawson, Ravenwood, 1:04.67; 6, Taylor Limprevil, Summit, 1:04.86; 7, Satchel Vaughn, Nolensville, 1:05.39; 8, Makiah AhYou, Brentwood, 1:05.51.

800 – 1, Kiara Carter, Ravenwood, 2:24.52; 2, Taylor Limprevil, Summit, 2:29.21; 3, Kate Johnson, Sovereign Grace, 2:29.43; 4, Sophia Harvey, Centennial, 2:30.63; 5, Cari Pautienus, Brentwood, 2:31.16; 6, Cassie Baldwin, Brentwood, 2:32.35; 7, Emmi Allen, Independence, 2:33.06; 8, Zena Dorris, Sovereign Grace, 2:34.88.

1600 – 1, Eden Mittelsdorf, Brentwood, 5:31.70; 2, Whitney Bryant, Franklin, 5:34.20; 3, Bronwyn Harris, Brentwood, 5:41.10; 4, Anna Cate Beachum, GCA, 5:44.40; 5, Aislynn Reagle, Summit, 5:44.90; 6, Amanda Laboy, Page, 5:45.80; 7, Julia Halterman, 5:45.90; 8, Sophia Harvey, Centennial, 5:47.10.

3200 – 1, Kaitlyn Vanderkolk, Brentwood, 11:45.85; 2, Delaney Mulick, Centennial, 12:14.23; 3, Gianna Ferri, Sovereign Grace, 12:31.31; 4, Julia Halterman, Independence, 12:33.25; 5, Sidney Bennett, Brentwood, 12:36.19; 6, Amanda Laboy, Page, 13:19.67; 7, Samantha Ude, Independence, 13:29.48; 8, Charlene Huang, Ravenwood, 13:38.37.

100 Hurdles – 1, Avery McMullen, Centennial, 14.90; 2, Katelyn Darnell, Centennial, 17.10; 3, Anna Blair Fish, GCA, 17.40; 4, Elise Dobson, Nolensville, 17.80; 5, Emily O’Leary, Nolensville, 18.60; 6, Ally Medvid, Centennial, 19.30; 7 (tie), Isabella Huner, Independence, 19.40; Alex Filipiak, Franklin, 19.40.

300 Hurdles – 1, Georgia Cockerman, Franklin, 49.69; 2, Jadyn Stewart, Centennial, 50.96; 3, Anna Blair Fish, GCA, 51.61; 4, Alex Filipiak, Franklin, 54.93; 5, Bailey Edgin, Fairview, 56.65; 6, Lyla Brady, Summit, 57.02; 7, Sarah Jones, Summit, 57.12; 8, Jazmyn Jenkins, Nolensville, 58.17.

4x100 Relay – 1, Nolensville (Sophie Johnson, Amber Jones, Madison Jones, Millie Smith), 52.00; 2, Ravenwood, 52.00; 3, Franklin, 52.40; 4, Independence, 52.60; 5, Fairview, 55.60; 6, Centennial, 56.20; 7, GCA, 58.60; 8, Page, 1:00.00.

4x200 Relay – 1, Ravenwood (Ayanna Haywood, Jordyn Johnson, Leila Dawson, Kaylen Thomas), 1:50.70; 2, GCA, 1:58.20; 3, Summit, 1:58.30; 4, Fairview, 1:58.40; 5, Page, 2:08.80.

4x400 Relay – 1, Ravenwood (Kiara Carter, Jordyn Johnson, Leila Dawson, Ayanna Haywood), 4:10.63; 2, GCA, 4:27.41; 3, Brentwood, 4:27.94; 4, Sovereign Grace, 4:35.48; 5, Independence, 4:44.56; 6, Fairview, 4:50.77; 7, Page, 4:58.74.

4x800 Relay – 1, Brentwood, 10:21.06; 2, Independence, 10:46.44; 3, Ravenwood, 10:49.34; 4, Centennial, 11:01.75; 5, Sovereign Grace, 11:25.34; 6, Fairview, 12:04.47; 7, Franklin, 12:12.02; 8, Nolensville, 12:26.27.

High Jump – 1, Elise Dobson, Nolensville, 5 feet; 2, Anna Warner, Independence, 5-00; 3, Isabella Huner, Independence, 4-6; 4 (tie), Jordyn Johnson, Ravenwood, 4-6; Olivia Khan, Independence, 4-6; Skylar Heithcock, Brentwood, 4-6; 7, Aries Ballard, Ravenwood, 4-4; 8, Grace Olson, Centennial, 4-4.

Long Jump – 1, Avery McMullen, Centennial, 19-0.50; 2, Amber Jones, Nolensville, 16-3.5; 3, Delaney Mulick, Centennial, 15-10; 4, Katelyn Darnell, Centennial, 15-7; 5, Millie Smith, Nolensville, 15-6.50; 6, Anna Blair Fish, GCA, 15-4.50; 7, Brooke Visser, Fairview, 14-11.50; 8, Isabella Huner, Independence, 14-10.

Triple Jump – 1, Katelyn Darnell, Centennial, 33-10; 2, Jadyn Stewart, Centennial, 32-9; 3, Brooke Visser, Fairview, 31-10.25; 4, Jessica Lovell, Independence, 28-10; 5, Jenna Hoots, Fairview, 28-3; 6, Julianne Wood, Fairview, 27-5.

Shot Put – 1, Amanda Myers, Brentwood, 34-7.25; 2, Mycah Stewart, Centennial, 33-4; 3, Sarah Jones, Summit, 28-6.50; 4, Kelsey Thomas, Ravenwood, 28-4.50; 5, Nina Latimore, Brentwood, 27-2.50; 6, Charlee Baker, GCA, 26-6; 7, Audrey Sanders, GCA, 26-5.50; 8, Victoria Bush, Fairview, 26-5.

Discus – 1, Kelsey Thomas, Ravenwood, 89-4; 2, Constance Bledsoe, Centennial, 85-3; 3, Grace Armour, Ravenwood, 82-10; 4, Tyra Petway, Centennial, 79-5; 5, Ryleigh Dougall, Summit, 77-4; 6, Audrey Sanders, GCA, 77-3; 7, Clare Torchia, Nolensville, 76-8; 8, Seven Patton, Centennial, 71-7.

BOYS

Team Scores (top 5) – 1, Ravenwood, 124; Independence, 109; 3, Nolensville, 82; 4, Fairview, 78.50; 5, Brentwood, 69.

100 – 1, TJ Sheffield, Independence, 11.10; 2, Logan Nardozzi, Fairview, 11.30; 3, Connor Kerr, Nolensville, 11.40; 4 (tie), Ethen Hill, Fairview, 11.50; Seth Decanter, Fairview, 11.50; 6, Evan Coleman, Ravenwood, 11.70; 7, Andrew Pachares, Franklin, 11.70; 8, Jalen Jackson-Garth, Nolensville, 11.70.

200 – 1, TJ Sheffield, Independence, 22.48; 2, Andrew Mason, Ravenwood, 22.53; 3, Will Kaylor, 22.66; 4, John Collin Askew, Ravenwood, 22.84; 5, David Amos, Centennial, 23.00; 6, Eluterio-Ismael Millan, Brentwood, 23.60; 7, Kie Workman, Summit, 23.77; 8, Ethen Hill, Fairview, 23.79.

400 – 1, Kie Workman, Summit, 52.23; 2, Blake Russell, Fairview, 52.72; 3, Ian Brown, Ravenwood, 53.08; 4, Connor Kerr, Nolensville, 53.68; 5, Samuel Sullivan, Brentwood, 54.39; 6, Keegan Reimer, Independence, 54.71; 7, Jordan Smith, Ravenwood, 55.00; 8, Russell McVay, Nolensville, 55.35.

800 – 1, Connor Duncan, Page, 2:01.58; 2, Will Beasley, GCA, 2:06.78; 3, Jacob Cucullu, Page, 2:07.57; 4, David Kertai, Ravenwood, 2:07.84; 5, Aidan Barton, Independence, 2:08.10; 6, Isaac Reimer, Independence, 2:08.81; 7, Parker Phegley, Nolensville, 2:09.61; 8, Ryan Rager-Aguiar, Independence, 2:08.81.

1600 – 1, Kevin Vanderkolk, Brentwood, 4:28.90; 2, Parker Phegley, Nolensville, 4:35.30; 3, Sam King, Sovereign Grace, 4:35.90; 4, Ryan Rager-Aguiar, Independence, 4:36.90; 5, Preston Hanzely, Independence, 4:38.90; 6, Luke Morel, Sovereign Grace, 4:39.60; 7, Aidan Barton, Independence, 4:39.70; 8, Will Beasley, GCA, 4:40.80.

3200 – 1, Kevin Vanderkolk, Brentwood, 10:05.89; 2, Jack Dellinger, Ravenwood, 10:06.88; 3, Ryan Rager-Aguiar, Independence, 10:16.36; 4, Preston Hanzely, Independence, 10:17.06; 5, Cameron Moore, Independence, 10:23.12; 6, Christian Trosdel, Sovereign Grace, 10:39.89; 7, Ravi Ramjee, Brentwood, 10:40.43; 8, Kolten Johnson, Sovereign Grace, 10:40.85.

110 Hurdles – 1, Dillon Jewell, Fairview, 17.20; 2, Calvin Wilson, Independence, 17.30; 3, Ben Slaugenhoupt, Summit, 18.10; 4, Isaak Isbell, Nolensville, 19.90; 5, Jacob Dreier, Franklin, 20.50; 6, Jacob Paul, Nolensville, 20.90; 7, Chase Stovall, Nolensville, 22.70.

300 Hurdles – 1, Tyki Jones, Nolensville, 44.04; 2, Ben Slaugenhoupt, Summit, 45.35; 3, Maddox Reed, Summit, 46.89; 4, Zachary Byrum, Independence, 47.16; 5, Jacob Dreier, Franklin, 47.59; 6, Jack Hill, Summit, 48.12; 7, Jacob Paul, Nolensville, 48.84; 8, Chase Stovall, Nolensville, 52.45.

4x100 Relay – 1, Ravenwood (Anthony Holmes, Andrew Mason, Garrett Moorman, Will Kaylor), 43.20; 2, Fairview 44.70; 3, Franklin, 45.90; 4, Nolensville, 48.30; 5, Page, 48.70; 6, Independence, 48.90; 7, GCA, 49.70; 8, Summit, 49.70.

4x200 Relay – 1, Ravenwood, 1:30.90; 2, Fairview, 1:33.40; 3, Centennial, 1:36.60; 4, Independence, 1:38.80; 5, Nolensville, 1:39.90; 6, Summit, 1:43.70; 7, GCA, 1:46.00; 8, Page, 1:48.50.

4x400 Relay – 1, Ravenwood, 3:35.94; 2, Independence, 3:38.76; 3, Summit, 3:41.00; 4, Nolensville, 3:44.75; 5, Brentwood, 3:44.77; 6, Centennial, 3:45.95; 7, Sovereign Grace, 3:49.02; 8, Fairview, 4:05.81.

4x800 Relay – 1, Independence, 8:37.54; 2, Ravenwood, 8:46.93; 3, Brentwood, 9:21.75; 4, Sovereign Grace, 9:22.88; 5, Nolensville, 9:25.66; 6, Summit, 9:39.87; 7, Fairview, 9:48.74; 8, Franklin, 9:59.36.

High Jump – 1 (tie), Jensen Howalt, Brentwood, 5-10; Cole Scott, GCA, 5-10; 3, Ian Brown, Ravenwood, 5-10; 4, Jeramiah Gragg, Centennial, 5-8; 5 (tie), Kayn Wald, Fairview, 5-8; David Amos, Centennial, 5-8; 7, Coleman Baker, Brentwood, 5-8; 8, Thomas Byrd, Independence, 5-6.

Long Jump – 1, TJ Sheffield, Independence, 21-10.50; 2, Garrett Moorman, Ravenwood, 19-6.50; 3, David Amos, Centennial, 19-3.50; 4, Jackson Fisher, Ravenwood, 19-3.50; 5, Cole Scott, GCA, 19-00; 6, Kylin Watt, Ravenwood, 18-7.50; 7, Russell McVay, Nolensville, 18-3.00; 8, Matthew Blaylock, Fairview, 18-2.50.

Triple Jump – 1, Dillon Knight, Nolensville, 36-10, 2, Matthew Blaylock, Fairview, 36-4.00; 3, Bryce Fannin, Fairview, 34-3.25; 4, Parker Williamson, Ravenwood, 32-9; 5, Kyle Dubois, Fairview, 29-4.

Shot Put – 1, Gabriel Sleenhof, Ravenwood, 53-1; 2, Skylar Coffey, Brentwood, 51-2.50; 3, Grant Reeder, Nolensville, 42.8; 4, Connor Burbage, Franklin, 41-8; 5, Christian Bledsoe, Centennial, 41-3; 6, Jacob Wilson, Franklin, 39-6.50; 7, Logan Guidry, Independence, 39-6; 8, Hunter Harrison, Brentwood, 38-9.50.

Discus – 1, Skylar Coffey, Brentwood, 144-8; 2, Connor Burbage, Franklin, 138-0; 3, Gabriel Sleenhof, Ravenwood, 131-7; 4, Alexander Steele, Centennial, 122-8; 5, Gabriel Buzek, GCA, 120-8; 6, Jacob Wilson, Franklin, 113-2; 7, Christian Bledsoe, Centennial, 107-1.50; 8, Brian Kuhn, Fairview, 106-8.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.